KĀ PLĀNOT UZTURU PĀRGĀJIENA LAIKĀ?

MARTS 2020

Uzturs pārgājienā

Veselīgs uzturs ir viena no svarīgākajām lietām, lai pārgājiens būtu izdevies, un intensīvu pārgājienu laikā tam, viennozīmīgi, jāpievērš vairāk uzmanības kā ikdienas gaitās. Tālākie padomi ļaus tev sekmīgāk sagatavoties nākamajam piedzīvojumam pie dabas.

Uztura plānošana

Divas no galējībām no kurām vēlams izvairīties pārgājiena noslēgumā ir pārgājienu nobeigt ar lielu ēdiena pārpalikumu vai, pretēji, pavadīt smagāko pārgājiena posmu pārtiekot tikai no ūdens un pēdējās ‘’Studentu brokastu’’ saujas. Tādēļ, ļoti svarīgi pirms dodoties pie dabas uz ilgāku laiku, ieteicams, izveidot īpašu individālu plānu savām ēdienreizēm, jo katram cilvēkam tomēr ir nedaudz savādāki ēšanas paradumi, ko kārtīgi pārzina tikai katrs pats. Kā likumu ieteicams ievērot ņemt nedaudz vairāk ēdiena, kā tiek ēsts ikdienā, jo paredzams, ka fiziskā slodze pārgājiena laikā būs lielāka kā ikdienā.

Ūdens

Iespējams, svarīgākais elements veselīgam uzturam pārgājiena laikā ir pietiekama ūdens daudzuma uzņemšana pirms pārgājiena un tā laikā. Aptuveni stundas periodā pirms pārgājiena uzsākšanas, ieteicams izdzert ap litru ūdens. Tas ne tikai sagatavos tava ķermeņa rezerves, bet arī parūpēsies par to, lai soma būtu mazliet vieglāka. Intensīva pārgājiena laikā ieteicams dzert ap puslitra ūdens stundā. Tāpat, ieteicams, jau pašā pārgājiena plānošanas sākuma posmā ieplānot vietas (avotus, upes, nometnes), kurās būs iespējams uzpildīt ūdeni.

Barojošs ēdiens

Pareizā svara, uzturvērtības un tā cik ēdiens aizņem vietu, attiecības atrašana ir iespējams lielākais pārbaudījums veidojot pārgājiena uztura plānu. Piemēram, klaips maizes sver maz, rada sāta sajūtu, taču aizņems ļoti daudz vietas somā. Šādos gadījumos palīgā nāk plašais klāsts ar žāvēto pārtiku- ogas, augļi un pat gaļas. Žāvēti gaļas produkti sevī satur krietni lielāku enerģisko vērtību un daudz vairāk olbaltumvielas, kā arī paliek svaigi daudz ilgāku laiku. Papildus jau minētajiem riekstu maisījumiem, kas der kā lieliska uzkoda starp ēdienreizēm, ļoti ieteicama opcija ir sublimētā tūristu pārtika, kas pārsvarā atrodama specializētajos aktīvās atpūtas veikalos. Šie ēdieni aizņem maz vietas, ir viegli, taču ir ļoti barojoši un ir viegli pagatavojami.

Uztura dažādība

Diemžēl, ļoti ierobežots ir to ēdienreižu daudzums, kad ēstgribu iespējams apmierināt ar pāris sierīgām tostermaizēm. Tāpēc ļoti liela uzmanība jāpieverš ēdiena dažādībai, ko sagatavo pārgājienam, jo pēc garas dienas pa kalnu takām, ļoti demotivējoši ir ēst to pašu ēdienu, kas klāts galdā jau iepriekšējos trīs vakaros. Lai arī cik ļoti patiess nebūtu fakts, ka pēc garas pārgājiena dienas sevī iekšā dabūt varētu jebko, taču pat mazākās variācijas jau ierastajos ēdienos (mazs deserts, mērce vai kas tam līdzīgs) var sniegt lielu ieguvumu tam kā Tu jutīsies fiziski un garīgi.

Cukurs

Šis ir grēks, kas raksturīgs pat pašiem rūdītākajiem haikeriem. Nav noliedzams, ka gūtā enerģija uzņemot ēdienu bagātu ar cukuru būs pamanāma tūlīt pat, taču šis enerģijas uzplūdums izgaisīs tikpat ātri, cik tas parādījās un liks justies vēl nogurušākam kā pirms tam. Tāpēc īpaši jāpievērš uzmanība tam, ka līdzi ņemtie pārtikas produkti ir pilni ar ogļhidrātiem un labajiem taukiem. Šo visu uzskaitījis, tomēr nevaru arī nepieminēt to, ka kāda šokolāde vai cits mīļš našķis ir starp galvenajām lietām, kas ievietojamas savā pārgājiena uztura plānā, jo tas noteikti palīdzēs tikt pāri psiholoģiski grūtakajiem pārgājiena posmiem, kā salds mierinājums vai sasnieguma apliecinājums.

Izklausās vilinoši?

Tad apskaties mūsu pārgājienus vai arī izvēlies kādu citu no mūsu piedāvātajiem piedzīvojumiem!

Līdzīgi raksti

5 IEMESLI DOTIES UZ KAPADOKIJU

5 IEMESLI DOTIES UZ KAPADOKIJU

JANVĀRIS 2020 Ko baudīt un pieredzēt Kapadokijā? Iztēlojies gaisa balonu pārpildītu horizontu saullēkta gaismā, starp ne-no-šīs-pasaules paskata klintīm, kurās iebūvētas mājiņas, kas atgādina kaut ko no Zvaigžņu Kariem. Turcijas pasakainais Kapadokijas reģions ļoti...

LĪKIJAS PĀRGĀJIENS 2019

LĪKIJAS PĀRGĀJIENS 2019

OKTOBRIS 2019 "Šī noteikti nav Turcija, kādu to parasti iedomājos!"šos vārdus ir teicis gandrīz katrs no dalībniekiem, kas šoruden pievienojās vismaz vienam no trijiem mūsu organizētajiem piedzīvojumiem Turcijā. Kā izrādījās, šī valsts no jauna var apburt pat pašus...

9 IEMESLI DOTIES UZ TATRIEM

9 IEMESLI DOTIES UZ TATRIEM

 DECEMBRIS 2019Citāda PolijaPolijas Augstie Tatri -”Es pat nevarēju iedomāties, ka Polija var būt šāda”- ne retu reizi šos vārdus mēs dzirdam no haikeriem, kas ierodas Tatros pirmo reizi, un ainavu apburti ļaujas Polijas dabas šarmam. Kalnu masīvs, kas kalpu kā dabīga...