10 IEMESLI DOTIES PĀRGĀJIENĀ

JANVĀRIS 2020

Pārgājieni fiziskai un garīgai veselībai 

Apkārt ir atrodami neskaitāmi daudz raksti un pētijumi, kas pierāda, ka pārgājieni labvēlīgi ietekmē mūsu veselību un pašsajūtu. Pat, ja skatās uz pārgājieniem, kā uz sporta vingrinājumu, tas sniedz teicamu slodzi visam ķermenim un palīdz tikt galā ar daudzām kaitēm. (ārējie linki)

Ieguvumi fiziskai veselībai ir nesaitāmi. Regulāri dodoties pavadot kaut vai īsu laiku dabā var samazināt riskus, kas saistās ar sirds slimībām, samazināt asinsspiedienu, holesterīna līmeni un palīdz novērst iespējamību saslimt ar otrā tipa diabētu.

Pārgājieni dabā dara Tevi stiprāki, un tas nodarbina ne tikai vien kāju muskuļus. Pārvarot dažādus šķēršļus – lienot pāri vai zem nogāztiem kokiem, šķērsojot akmeņu gravas vai upju straumes-, liek darboties visam ķermenim, tajā skaitā arī augšdaļai. Tādēļ pārgājienus var viennozīmīgi pielīdzināt pilnvērtīgam holistiski funkcionālajam treniņam. Bet fiziskā slodze ir tikai pievienotā vērtība mentāliem ieguvumiem un pašstajūtas uzlabošanai.

Pārgājieni dabā dara Tevi stiprāki, un tas nodarbina ne tikai vien kāju muskuļus. Pārvarot dažādus šķēršļus – lienot pāri vai zem nogāztiem kokiem, šķērsojot akmeņu gravas vai upju straumes-, liek darboties visam ķermenim, tajā skaitā arī augšdaļai. Tādēļ pārgājienus var viennozīmīgi pielīdzināt pilnvērtīgam holistiski funkcionālajam treniņam. Bet fiziskā slodze ir tikai pievienotā vērtība mentāliem ieguvumiem un pašstajūtas uzlabošanai.

Šis nav raksts par to “kā zaudēt svaru un kļūt spēcīgam 30 dienās”! Ir 2020 gads, tas ir laiks, kad cilvēkiem ir svarīga nu jau vairs ne tikai estētiskā vērtība. Veselība ir vairāk kā skriešanas un fitnesa treniņi, un mūsu Jaunā Gada apņemšanās to tieši parāda – soļo vairāk, uztraucies mazāk! Šeit būs 10 iemesli, kādēļ pārgājieni ir veselīgi tavai pašsajūtai un dvēselei (un kādēļ Tev ir jāsāk doties pārgājienos jau 2020.)

1. Pārgājieni attīra prātu un samazina stresu

Mūsu ikdiena ir aizņemtāka, kā jebkad iepriekš. Darbs no deviņiem līdz pieciem un plānotajs ir pārpildīts ar dažādiem sociāliem pienākumiem un norisēm, kas notur mūs paaugstināta stresa stāvoklī visas nedēļas garumā. Pārgājieni palīdz samazināt asinsspiedienu, kā arī paaugstina kortozola nomierinošo efektu, ko var sniegt tikai daba, neskaitot lielākus un mazākus fiziskos ieguvumus no šādas aktivitātes.

2. Pārgājieni dara mūs laimīgākus

Pavadot laiku dabā mēs samazinam to, ko psihologi sauc par “rumināciju”, kas ir atkārtoti pārdomāt negatīvas domas, tādas kā vilšanās, bažas, nožēla vai domas par visu, kas mūsu prāt dzīvē ir norisinājies ne labvēlīgākajā veidā. Nekad nedrīkst novērtēt par zemu prieka un laimes efektu, kas mūs pavada atrodoties dabā.

3. Pārgājieni uzlabo miega kvalitāti

Soļošana vai šķēršļu pārvarēšana dabā pirmatnīgā vidē patērē aptuveni 30%, atkarībā no vides, vairāk enerģijas nekā soļojot pa vienmērīgu segumu. Pateicoties pārgājienam, Tev nākas arī atteikties no jauno laiku ierīcēm, kas pārasti tiek izmantotas visas dienas garumā (viedtalrunis, dators, TV un tamlīdzīgi). Rezultāts- labāks miegs!

4. Pārgājieni uzlabo atmiņu

Pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēki, kas regulāri pavada laiku pie dabas, pārgājienos vai tamlīdzīgās aktivitātēs, pārsvarā ir manāmi uzlabojuši savu atmiņu un spēju iegaumēt. Ja arī Tev ik pa laikam aizmirstās, kas lielāks vai mazāks, velc virsū pārgājienu apavus un dodies ceļā!

5. Pārgājieni mazina satraukuma sajūtu un depresiju

Atceroties par to, ka pārgājieni samazina stresa līmeni, tikai pierādīts arī tas, ka pārgājieni samazina trauksmes sajūtu, nomierinot prātu un ļaujot fokusēties uz vienmērīgas elpas uzturēšanas, kas daļēji noved līdz meditēšanai līdzīgam stāvoklim. Lai dabīgi atbrīvoties no stresa un uzsist labsajūtu augšā- dodies pie dabas!

6. Ir problēma, ko nevari tik viegli atrisināt? Dodies pārgājienā

Daudzi pētnieki tic, ka neskaitāmi faktori ar kuriem mums nākas saskarties ikdienā, kas nodarbina un pārslogo ar informāciju mūsu prātus, samazina mūsu kognitīvos resursus, ierobežo mūsu kreativitāti un problēmu risināšanas spējas. Dodoties dabā projām no visiem ārējiem faktoriem, atjauno mūsu novājinatās uzmanības spējas, atbrīvojot vairāk enerģijas smadzeņ darbībai, ļaujot domāt konstruktīvi un radoši (tādēļ atstāj viedierīces mājās!)

7. Pārgājieni dara mūs augstsirdīgākus un dāsnākus

Katru reizi, kad mēs dodamies meža vai kalnu takās, vai vienkārši baudam dabas burvību, kādā pirmatnīgā vietā, mēs vienmēr atgriežamies mājās atsvaidzinājušies no jauna spējuši novērtēt visu burvību ko sniedz māte daba. Attiecīgais pozitīvo emociju pieaugums faktiski liek mums sajust paaugstinātu pateicības sajūtu un palielina mūsu dāsnumu pret apkārtējiem.

8. Veltīt laiku sev pašam un “uzlādēt baterijas”

Kad esi ieķēries patstāvīgā darba un pienākumu rutīnā, pārgājiens ir iespēja veltīt laiku pārdomām, atjaunot spēkus un salikt savā dzīvē visu pa plauktiem, kad esi bijis pārāk aizņemts, lai to pamanīt vai veltīt laiku sev. Dažkārt veltot pat nedaudz laika ārpus ierastās vides un noskaņojot savi pašu, palīdz izprast to, kā patiesībā jūties, kas dzīvē trūkst, kas ir par daudz un varbūt arī izvērtēt, kas dzīvē nes vislielāko stresu.

9. Doties pārgājienos ar draugiem

Dodoties pārgājienos vienam var būt spirituāla un atjaunojoša pieredze, bet dodoties dabā ar draugiem un daloties pieredzē, var palīdzēt izveidot spēcīgākas saites un rast paliekošas atmiņas par kopā pavadīto laiku.

10. Iemācīties dzīvot mirklī un izbaudīt to

Kad ir bijusi pēdējā reize, kad Tu tiešām īsti dzīvoji tagadnē un izbaudiji momentu? Jaukā vienkāršība, kas rodas dodoties atpūtā pie dabas, atbrīvo no sķēršļiem, ar kuriem sastopies ikdienas dzīvē. Viss atrodas šeit un tagad- nekādu lieko pārdomu un aizspriedumu, tikai DABA!

Izaicini sevi un uzstādi to, kā mērķi 2020. gadam- doties pārgājienā vismaz reizi mēnesi. Tava pašapziņa būs par to pateicīga.

Izklausās vilinoši?

Tad apskaties mūsu pārgājienus vai arī izvēlies kādu citu no mūsu piedāvātajiem piedzīvojumiem

Līdzīgi raksti

5 IEMESLI DOTIES UZ KAPADOKIJU

5 IEMESLI DOTIES UZ KAPADOKIJU

JANVĀRIS 2020 Ko baudīt un pieredzēt Kapadokijā? Iztēlojies gaisa balonu pārpildītu horizontu saullēkta gaismā, starp ne-no-šīs-pasaules paskata klintīm, kurās iebūvētas mājiņas, kas atgādina kaut ko no Zvaigžņu Kariem. Turcijas pasakainais Kapadokijas reģions ļoti...

KĀ PLĀNOT UZTURU PĀRGĀJIENA LAIKĀ?

KĀ PLĀNOT UZTURU PĀRGĀJIENA LAIKĀ?

MARTS 2020 Uzturs pārgājienā Veselīgs uzturs ir viena no svarīgākajām lietām, lai pārgājiens būtu izdevies, un intensīvu pārgājienu laikā tam, viennozīmīgi, jāpievērš vairāk uzmanības kā ikdienas gaitās. Tālākie padomi ļaus tev sekmīgāk sagatavoties nākamajam...

PIRMAIS PĀRGĀJIENS?

PIRMAIS PĀRGĀJIENS?

OKTOBRIS 2019 Kur doties pirmajā pārgājienā? Pirmā pārgājiena izvēle iesācējam sākotnēji var šķist sarežģītāka kā pats pārgājiens. Instagrams liek domāt, ka teju katrs otrais ir uzkāpis Everestā, taču tavi draugi grib jau septīto reizi braukt uz Ogres Zilajiem...